Jan Bałut
Jan Bałut (ur. 1998 w Brzozowie) to fotograf analogowy, samouk, którego twórczość wyrasta z głębokiej fascynacji naturą, romantyczną wrażliwością oraz tradycyjnymi technikami fotograficznymi. Dorastał w okolicach Sanoka, a Bieszczady i Beskid Niski stały się nie tylko jego miejscem życia, ale przede wszystkim niewyczerpanym źródłem inspiracji.
Ukończył filologię angielską, rozwijając jednocześnie zainteresowanie poezją, zaszczepione przez mamę – polonistkę. Szczególnie bliska jest mu estetyka romantyzmu, której idee konsekwentnie przekłada na język czarno-białej fotografii analogowej. W swoich pracach poszukuje ciszy, kontemplacji i autentyczności, tworząc obrazy o wyjątkowej atmosferze i ponadczasowym charakterze.
Prywatnie jest bieszczadzkim wędrowcem i miłośnikiem górskich bezdroży. Wolne chwile spędza przemierzając łąki, lasy i górskie szlaki z aparatem analogowym, rejestrując ulotne momenty światła i krajobrazu. Jest również wicemistrzem Polski w kalistenice siłowej. Jego fotografie emanują spokojem, przestrzenią i uważnością, zapraszając odbiorcę do zatrzymania się i doświadczenia natury w jej najczystszej formie.

Miałem okazję odwiedzić to niezwykle inspirujące miejsce. Gdy na zewnątrz wszystko wydaje się szare i przytłumione, wejście do tej galerii jest jak przekroczenie progu innego świata — świata pełnego koloru, energii i życia. To doświadczenie pozwala na chwilę zatrzymać się, odetchnąć i na nowo…
Dla mnie osoby mało wrażliwej na współczesną sztukę, bo się boję, że jej nie zrozumiem, pani Joanna to artysta kompletny. Lubiący ludzi i otwarty na nich, na dialog o sztuce, życiu w twórczości i tego co inspiruje itd. Żadnego "zadęcia" jakie lubią artyści mieć. Kolor, talent i ogrom…